Чому міністр Гриневич не робить якісь кроки, щоб скандал навколо закону про освіту залагодити?

 

 

Гриневич МОН отставка 2018

— Ви, як міністр, бачите ще якісь кроки, щоб скандал навколо загалом правильного закону залагодити?

— Я вважаю, що є дві площини. Перше – це всередині країни. Нам потрібно достукатися і поспілкуватися з усіма, і ми ці консультації проводимо. З деякими меншинами в нас уже залагоджені всі питання і є розуміння. До речі, наступного тижня відбудуться консультації і круглий стіл із польською, румунською меншинами. З угорцями, безпосередньо з освітянами, я зустрічаюся 17-го числа. А 19-го до нас приїжджає міністр з людських ресурсів, який відповідає за освіту. Тому, я думаю, що цей шлях… просто з різними меншинами все по-різному. Тому що саме Угорщина надто політизує ситуацію. Тут я говорю вже про іншу площину – площину міжнародну і сприйняття, зокрема, країн Європейського Союзу цієї ситуації. Адже ми пропонуємо модель, яка сьогодні працює в багатьох країнах Європейського Союзу. І в зв’язку з цим важливо, щоб вони прислухалися до наших пояснень. Я сподіваюся, що Венеційська комісія, коли розгляне юридичні аспекти, зрозуміє, що ми якраз знаходимо баланс між тим, аби національні меншими могли вивчати свою мову і предмети мовою. Тільки не в повному обсязі. Яка сьогодні ситуація? Що всі абсолютно предмети вивчаються мовою меншини у значній частині таких шкіл. Зокрема, угорських. І як результат – неможливо добре володіти державною мовою, якщо ти її вивчаєш як мову, не вживаючи її термінологію в різних галузях.

 

— Чи можна було провести ці консультації перед тим, як ухвалювали закон, тоді, коли його укладали?

— Звичайно, що та пропозиція закону, яка прийшла в парламент до другого читання, була узгоджена під час тривалих консультацій і містила м’якші формулювання. Але ви знаєте, що за закон голосують депутати в парламенті. І під час обговорення закону до другого читання виникли поправки до зміни редакції цієї статті. Я стверджую, що на шляху імплементації цієї статті ми можемо згладити різноманітні побоювання і конфлікти. Тому що ці діти національних меншин – це українські громадяни і ми відповідальні за їхню якісну освіту. Я стверджую і ми маємо сьогодні дані зовнішнього незалежного оцінювання, що ті діти сьогодні не мають доступу до якісної освіти. І це означає, що, по-перше, вся ця ситуація повинна привернути нашу увагу до шкіл національних меншин. Ми маємо там покращити якісне викладання української мови, перш за все. Тому що, щоб дитина могла вивчати якісь предмети українською мовою, вона повинна досягнути базового рівня.

Більше читайте тут: https://tsn.ua/ukrayina/grinevich-prokomentuvala-seryozniy-mizhnarodniy-skandal-cherez-movne-pitannya-v-zakoni-pro-osvitu-1013925.html